Ga naar de inhoud
Home » Veelgestelde vragen inbreuk op de ICT

Veelgestelde vragen inbreuk op de ICT

Wat is er aan de hand bij het OM? Het OM heeft op 17 juli uit voorzorg de interne systemen losgekoppeld van het internet. Het OM is daarmee offline gegaan. Aanleiding hiervoor waren berichten van het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) over kwetsbaarheden in de veelgebruikte Citrix-systemen, en – op basis van de tot dusver bekende informatie – het signaal dat hiervan mogelijk misbruik is gemaakt. 

Hoe werkt het OM aan een oplossing?

In het kade van crisismanamgement zijn verschillende teams actief. Zo onderzoekt het Incident Response Team (IRT) wat de consequenties zijn van wat er – technisch – is gebeurd. Dat onderzoek is deels extern gericht – hoe kom je van buiten in de OM-omgeving~? – en deels intern: als iemand ‘binnen’ is (geweest), wat kan er dan gebeuren? Het Buisniess Impact Team (BIT) onderzoekt en draagt oplossingen aan om het werk zo goed als mogelijk door te laten gaan en het Business Recovery Team (BRT) is bezig met de voorbereidingen om te komen tot een situatie waarin het OM de diensteverlening weer heeft hersteld. Dan heb je het bijvoorbeeld over het herstellen en mogelijk opbouwen van de hele technische infrastructuur. En dan is er nog het Business Team, waar gekeken wordt naar onze primaire processen, zoals de gegevensuitwisseling met partners als de Rechtspraak, het CJIB, en Slachtofferhulp Nederland. Kortom, op verschillende niveaus is in nauw overleg gewerkt om deze crisis het hoofd te bieden, oplossingen te zoeken en te werken aan het terugkeren naar ‘normaal’. 

Hoe lang gaat het nog duren voordat het OM weer is aangesloten op het internet?

Het onderzoek naar de kwetsbaarheid in de Citrix-omgeving is complex en volop gaande. Stapsgewijs wordt gekeken wanneer welke digitale systemen weer veilig kunnen worden opgestart, en op welke manier. Dat is ingewikkeld en kost tijd.

Heeft het OM al een idee wat de gevolgen (kunnen) zijn?

Het OM kan pas met zekerheid zeggen of er gevolgen voor de data zijn, als het onderzoek daar aanleiding toe geeft.

Loopt er een strafrechtelijk onderzoek?

Ja. Het strafrechtelijk onderzoek staat onder leiding van het Landelijk Parket. Ook heeft het OM een melding gedaan bij de Autoriteit Persoonsgegevens, in verband met een mogelijk datalek.

Wat is de impact op strafzaken, zittingen en de andere werkzaamheden van het OM?

Er wordt hard gewerkt om alle werkzaamheden zo goed als mogelijk te laten doorgaan. DAarvoor worden noodprocessen gevolgd en zijn en worden verschillende tijdelijke werkwijzen ontwikkeld, in samenwerking met ketenpartners. Officieren van justitie kunnen in de zaaksystemen, wat betekent dat ze de strafdossiers kunnen lezen en printen. Ook voor contacten en afspraken met advocaten wordt per parket gezocht naar zo goed mogelijke oplossingen en wordt gewerkt aan landelijke werkafspraken. 

Gaan alle rechtszaken door, of worden zittingen ook afgeblazen of uitgesteld?

Er wordt geprobeerd om zoveel mogelijk zittingen door te laten gaan. Of en hoeveel zaken geen doorgang kunnen vinden, is nu niet te zeggen. Die inventarisatie wordt gemaakt.

Wat betreft het (super)snelrecht; de reeds geplande (super)snelrechtzittingen gaan door. Per parket wordt gekeken of nieuwe (super)snelrechtzittingen kunnen worden ingepland. In de huidige situatie, is dat gezien de snelheid van het proces, niet overal makkelijk te realiseren. Als de zittingen geen doorgang kunnen vinden, betekent dat niet dat deze zaken worden geseponeerd. Ze worden op de regulieren wijze afgedaan, bijvoorbeeld via een politierechterzitting.

Is het OM wel bereikbaar?

Ja. Het OM is telefonisch bereikbaar. De zogeheten klant contact centra (KCC) van de parketten zijn bereikbaar. 

De persvoorlichters van de verschillende parketten zijn bereikbaar via telefoon. Persvoorlichting van het Parket-Generaal doet vooralsnog alle woordvoering over deze kwestie. 

Verder zijn OM-medewerkers voor hun contacten uiteraard via hun mobiele telefoon bereikbaar. OM-medewerkers zijn niet per e-mail bereikbaar. Mails komen niet aan, ook niet later als het OM weer op internet is aangesloten.

 Read More